2018 Sosyal Medya Görsel Boyutları

,

Sosyal Medya Güncellenirken Uzak Kalmayın

Şüphesiz sosyal medya platformları web sitenize dışarıdan bağlantılar sağlayabilmek için ve markanızı duyurabilmek için kullandığımız vazgeçilmez alanlardır. Sosyal medya platformları inanılmaz bir hızda değişiyor ve gelişiyor. Yeni gelen güncellemeleri takip edip onlara uyum sağlamadığınız sürece geride kalmanız an meselesi.

Sosyal medya görsel boyutlarının sürekli güncel olmasın SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) açısından size artı puan kazandıracaktır. Aynı zamanda kullanıcı deneyiminizin kalitesini arttıracaktır. Markanızın trafik ve genel marka imajına büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Görsel Boyutlarım Web Sitemi Ne Ölçüde Etkiler?

Tam 12 adet sosyal medya ağının güncel görsel boyutlarını sizlere sunuyoruz. Peki sosyal medya hesaplarımda kullandığım görsel boyutlarının güncel olmasının bize ne avantajı var? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Kısaca 4 farklı alandan bahsetmek istiyoruz.

 

UX (User Experience ) – Kullanıcı Deneyimi

Yanlış kullanılan görsel boyutları sosyal medya kanallarınızda gezinen kullanıcıları doğrudan etkilemektedir. En basitinden paylaştığınız bir önemli gün iletisini görselle taçlandırmak isterken yanlış yapılandırılmış görsel ile bütün etkileşimi negatifleştirebilirsiniz.

Trafik

Kullanıcı deneyimine bağlı sosyal medya ağlarındaki görsel boyutlarınızı güncel tutmadığınız sürece sosyal medya kanallarındaki etkileşim ve trafikleriniz gözle görülür bir şekilde azalacaktır.

Marka İmajı

İmajı olan bir marka daima profesyonel olmak zorundadır. Yaptığı her işi en kaliteli şekilde yapması gerekir. Yaptığınız iş kaliteli olsa dahi bunun sosyal medyada tanıtımını yaparken kalitesiz, doğru boyutlandırılmamış bir görsel kullanmanız marka imajınızı büyük ölçüde zedeleyecektir.

Olmazsa Olmazımız SEO

Arama motoru optimizasyonu yani SEO kriterlerinden biri de sosyal medyadaki varlığınızdır. Sosyal medyadaki varlığınızı aktif olarak sürdürdüğünüz sürece Google sizi sevecektir. Google kimseyi kuru kuruya sevmez elbet temel olarak trafiğiniz, etkileşiminiz dolayısıyla kullanıcı deneyiminize odaklanacaktır. Sizi başarılı görürse arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

O halde 2018’in sosyal medya görsel boyutlarındaki güncellemeleri inceleyelim.

2018 Facebook Görsel Boyutları

Sosyal medya ağlarının en geniş kitleye sahip olanı Facebook ile başlayalım. Teknolojiyi çok yakından takip etmeyen insanların bile Facebook hesabı vardır elbet. Günümüzde neredeyse tüm markaların, kurumsallaşmış şirketlerden en ufak dükkânlara kadar herkesin Facebook sayfası vardır. Bu sebeple Facebook’ta kullanacağınız görsellerin boyutlarını güncel tutmanız elzemdir.

2018 Twitter Görsel Boyutları

Facebook kadar kullanıcısı olmasa da markaların vazgeçilmez Official Twitter hesapları olması kullanıcı deneyimini büyük oranda etkilemektedir. Twitter diğer sosyal ağ kanallarına göre farklı tasarım ve algoritmasından dolayı web siteniz için büyük önem taşımaktadır. Bu mecradaki görsel boyutlandırmasını da güncel tutmanız otoritenizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

2018 Instagram Görsel Boyutları

Snapchat’e özgü olan story yani hikaye özelliği geldikten sonra büyük bir kitleye ulaşan instagram görsel tanıtımın en önemli mecralarından biri haline geldi. Fotoğraf paylaşım ağları arasında kurumsal firmaların ve e-ticaret sitelerin gözbebeği Instagram için son güncellemelerden sonra görsel boyutları aşağıdaki halini almıştır.

2018 Youtube Görsel Boyutları

Google’dan sonra en büyük arama motoru olan Youtube web sitelerinin tanıtımında büyük role sahiptir. Özellikle internet kullanımının büyük bir oranı video üzerine yoğunlaştığı bu dönemde markanıza ait Youtube kanalının kapak ve profil görsellerinin özellikle videoda ön plana çıkacak görselin boyutlandırması çok değerlidir.