Web Sitesi Türleri

, ,
web sitesi türleri

Web Sitesi Türleri bir web sitesini kurarken kullanılan tasarım fikirleri, içerik, tasarım maddelerini toplama sürecinde ortaya çıkan çeşitliliktir. Ayrıca web sitesi düzeni, web sitesi yapısı, kullanıcı ara yüzü, navigasyon, renkler, yazı tipi, resim galerisi türleri belirlememizde bizlere yardımcı olmaktadır.

Bu yazımızda web tasarım düzeninden ve türlerinden bahsedeceğiz. Profesyonel Web Tasarım hizmetlerine sahip olmadan önce tasarımın şartlarını ve araçlarını anlamamız lazım.

Web Sitesi Türleri

  • Statik Sayfa Düzeni

Web Sitesi Türleri ; Statik Web siteleri düzeninde, mevcut sitelere sabit genişlik kazandırmak ve tarayıcıdaki genişliği değiştirmeyi ya da içeriği statik web sitesinde güncellemeyi olanağı olmadığını söyleyebiliriz. Statik düzenin avantajı kod ışıktır, bu yüzden başka bir web sitesinden daha hızlı yüklenir. Statik web sitelerini 1 sayfadan yüzlerce sayfaya tasarlanabilir. Pc’de yatay kısım küçükse, çubuk ekranı kaydırırsanız mobil veya tablette gördüğünüzde ekranı istenilen noktalara yakınlaştırabilirsiniz. Maliyet genellikle dinamikten düzenden daha azdır.

  • Dinamik Web Sitesi Düzeni

Web Sitesi Türleri ; Dinamik Web Sitesi tasarımı, müşterinin tasarımı / geliştirme ihtiyaçlarına bağlı olarak basit veya karmaşık olabilir. Genellikle Basit Dinamik Web Sitesi Tasarımları için, yalnızca Hosting / Domain yıllık ücretleri alınır. Tasarım ve geliştirme için yaratıcılığınızla JavaScript, .net, .php, açık kaynak, jquery vb. Gibi dinamik web siteleri oluşturabilirsiniz. CMS yardımıyla içerik eklemek ve yönetmek kolaydır.

  • Sabit tasarım Düzeni

Web Sitesi Türleri ; Sabit bir web sitesi tasarım düzeninde sabit genişlikli  kaplama vardır ve içindeki bileşen parçaları her bir yüzde genişliğine veya sabit genişliğe sahiptir. Bir ekrandaki tarayıcı dağıldığında veya azaldığında, görüntüler ve metin ekranda birlikte görünmeyebilir. Çoğu web sitesi kullanıcısının, sabit tasarım düzeninde 1024 × 768 çözünürlükte veya daha yüksek çözünürlükte gözüktüğü varsayılmaktadır.

  • Duyarlı tasarım Düzeni

Web Sitesi Türleri; Bu yaklaşım, farklı cihazlardaki web sitelerini, okunması ve gezinmesini formlarda göstererek web sitesi sunumunu kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bir siteyi neyin yanıt verdiğini ve bazı yaygın duyarlı tasarım kalıplarının farklı cihazlarda nasıl çalıştığını keşfedilebilir. Duyarlı tasarım kullanılarak oluşturulan web siteleri, tarayıcı genişledikçe veya önceden belirlenen boyutlara indirildikçe farklı içerikleri görüntülemek için tasarlanmıştır.

  • Esnek tasarım düzeni

Web Sitesi Türleri; Tarayıcıyı yeniden boyutlandırırken, sayfadaki içerik genişlediğinde tarayıcının genişliğini doldurmak için yayılır, bu nedenle sıvı tasarım genişletilmiş veya büzülmüş gibi görünecektir. Tüm web sitesinin farklı tarayıcılarda iyi çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda farklı ekran çözünürlüklerine sığdırmak için videolara, içeriklere ve görüntülere çoklu genişliklerin ayarlanması tasarımcılara hitap ediyor.

  • Web Sitesi Türleri: Tek sayfa tasarım düzeni

Web Sitesi Türleri; Tek sayfalık web siteleri, oldukça popüler bu konuda hiç şüphe yok. En iyi tek sayfalar, mesajınızı birkaç hızlı kaydırmaya iletmenize yardımcı olan sayfalardır. Çoğu internet tarayıcısı ile iyi tasarlanmış ve uyumludur.  Sayfa siteleri, kullanıcı için doğrusal bir yolculuk sağlar ve kaydırma işleminin ana gezinme şekli olduğu cihazlarda özellikle işe yarar