SEO Uyumlu Makale Nedir?

, , , , , , , , , , , , , , ,

SEO uyumlu makale yazmak, işletmelerin pazarlama bütçesini artırmadan büyümesine yardımcı olan önemli tekniklerden biri. Fakat web sitesi içeriklerini SEO uyumlu bir şekilde yazmak ve yayınlama sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.

SEO uyumlu makale yazmak için site hızı optimizasyonu, backlink stratejisi, görsel optimizasyonu gibi pek çok konuyu da dikkate almak gerekir. Aksi takdirde, ne kadar kaliteli içerik yazarsanız yazın, web siteniz Google’da istediğiniz seviyeye asla ulaşmayabilir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Web sitenizi optimize ettikten sonra SEO uyumlu makale yazmaya başlayabilirsiniz. Bunun için bazı temel bilgileri öğrenmeniz gerekir. Bu kısım oldukça önemlidir çünkü içerik üretim sürecinizi tamamen bu temel bilgilere göre düzenleyeceksiniz. Peki bu temeller nelerdir?

İşte SEO uyumlu içerik için 4 temel:

  • Başlık ve alt başlık kullanımı
  • İçerikler arası linkleme stratejileri
  • İçeriğin uzunluğunu doğru biçimde ayarlama
  • Hedefe yönelik anahtar kelime seçimi

İşte bu dört önemli maddeyle özetlenebilecek temel SEO bilgilerini edinebilirseniz web sitenizin trafiğini ve Google sıralamasını iyileştirecek içerikler kurgulamaya başlayabilirsiniz. Şimdi bu maddeleri biraz açalım.

Başlık ve Alt Başlık Kullanımı Nasıl Olmalı?

Başlık ve alt başlıklar Google botlarının yazınızı gözden geçirmesini ve içeriğin neyle alakalı olduğunu hızlı bir şekilde algılamasını sağlar. Ayrıca okuyucuların içeriği daha kolay anlayabilmelerine de yardımcı olur. Başlıklarınızda hedef anahtar kelimelerinizi de kullanırsanız içeriğiniz SEO açısından çok daha etkili olacaktır.

İçerikler Arası Linkleme Nasıl Yapılmalı?

Google botları içerikleri değerlendirirken ne kadar bağlantıya sahip olduklarına da bakar. Bir yazının linki diğer yazılarda ya da web sitelerinde ne kadar sık geçiyorsa Google için o kadar iyi içerik olarak görülür. Web sitenizdeki eski fakat iyi trafik çeken bir yazıya yeni yazınızdan link vermeniz, yeni yazınızın elini güçlendirir.

Makale Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Google, son birkaç yıl boyunca yaptığı güncellemelerle uzun içeriklere önem vermeye başladı. Uzun içerikler, kullanıcıların istediği bilgilere daha ayrıntılı bir şekilde erişmesini sağlıyor. Bu yüzden en az 1500 kelimelik makaleler yazmalı ve bu yazıyı görsellerle daha ilgi çekici hale getirmelisiniz.

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılmalı?

SEO uyumlu makale yazmaya başlamadan önce hangi anahtar kelimelere yönelik bir içerik oluşturacağınızı belirlemelisiniz. Önce içeriği yazmaya başlayıp sonra anahtar kelimelere uygun hale getirmek çok daha zahmetli olacaktır. Anahtar kelime araştırması yapmak için Google’ın planlama aracını ya da ahrefs gibi ücretli araçları kullanabilirsiniz.