Sosyal Medya Reklamları

,

Sosyal medya reklamları, Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarını kullanarak, hedef kitlenize ücretli reklamlar sunan bir dijital reklamcılık biçimi olarak tanımlanabilir.

Sosyal medya reklamları ve dijital pazarlama anlayışının temellerine ineceğimiz bu makalede, sosyal medya reklamlarının maliyetine, faydalarına ve başarılı sosyal medya reklam kampanyaları yürütmenize yardımcı olacak ipuçlarına göz atacağız.

Sosyal Medya Reklamları Nedir?

Sosyal medya reklamları hedef kitlelere ulaşmak için sosyal medya platformlarında ücretli reklam kampanyalarının yürütüldüğü bir dijital pazarlama alanıdır. Pazarlamacılar ve reklamcılar kullanıcıların sıklıkla kullandığı sosyal kanallar aracılığıyla markalarını tanıtabilir ve satışların artmasını sağlayacak ivmeler yakalayabilir.

Yapılan araştırmalar, Facebook’ta reklama tıklayan kullanıcıların %26’sının ürünü satın aldığını gösteriyor. Ayrıca 7 milyondan fazla işletmenin Facebook reklamlarını kullandığını da ekleyelim. Hal böyle olunca, rekabet için sosyal medya reklamcılığını iyi kullanmak gerekiyor.

İyi Bir Sosyal Medya Reklam Kampanyası Nasıl Yapılır?

Başarılı bir sosyal medya reklam çalışması için şu kriterlere dikkat edilmelidir:

 1. Kampanyaya Genel Bakış

Kampanyanın anahatlarını, reklam kampanyasının temel ayrıntılarını belirlediğiniz süreçtir. Kampanyanın adını, fikirleri, amaç ve hedefleri belirlersiniz.

 1. Hedefler:
  1. Sosyal medya takipçi sayısını artırma
  1. Ürün satışlarını artırma
  1. Web sitesi trafiğini artırma
 2. Hedef Kitle

Doğru hedef kitleyi seçerken olabildiğince spesifik olmanız gerekir. Kitlenizi ve en çok hangi içerik türlerine açık olduklarını anlamak için sosyal medya hesaplarınızın analitik bölümlerini incelemelisiniz. En çok ilgi gören içerikleri belirleyerek hedef kitlenizi tanımlamalısınız.

 • Kampanya Reklam Öğeleri

Kampanya reklam öğeleri şunlardan oluşabilir:

 1. Fotoğraflar
  1. Sosyal medya postları
  1. GIF’ler
  1. Videolar

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, içerik tasarımlarında kullanılacak metin miktarıdır. Hedef kitlenizi doğru analiz edebilirseniz, sosyal medya platformlarının izin verdiği ölçüde az metin kullanarak doğru sloganı seçebilirsiniz.

 • Sosyal Medya Platformları

Tüm araştırma ve analizleriniz sonucunda hangi platformlarda reklam vereceğinizi belirlemelisiniz. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Pinterest, Snapchat, TikTok, YouTube… Bunların hepsi farklı tarzda pazarlama stratejileri gerektirir.

 • Kampanya Bütçesi ve Ölçümleme

Yeni başlıyorsanız reklam bütçesine karar verirken dikkatli olmalısınız. Sosyal medya reklamları teklif usulü yapıldığı için tıklama başına maliyeti de sürekli ayarlamanız gerekebilir. Bu oldukça yorucu ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu yüzden sosyal medya reklamlarınızı profesyonel bir ajansa vermeniz sizin için en doğrusu olacaktır.