2017 Web Tasarımında Trendleri Takip Etmek

,

Flat tasarım: Flat tasarım sade, kolay anlaşılabilir, basit tasarım anlayışını ifade eder. Bu tür tasarımlarda görsellik ön plana çıkarılmaz, önemli olan metindir. Flat tasarımlarda genelde ızgara görümü kullanılmaktadır. Izgara görünümlü web site tasarımları son yıllarda büyük bir yükselişe geçti. 2017 yılında ve ilerleyen zamanlarda da bu türden web site tasarımlarını fazlasıyla göreceğiz ancak bu kez grid (ızgara) görünümünün farklı ve sıra dışı kullanılmış halleri bizi bekliyor olacak. Flat 2.0 ile katmanlı tasarımlar da hız kazanacak.

Mobil cihazlar için Responsive Tasarım: Flat tasarımın telefon, tablet gibi cihazlara uyarlanmasıyla oluşan bir trenddir. Android ve İOS tabanlı cihazların tasarımında kullanılmaktadır. Bu alandaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak daha uzun yıllar trend olacak bir tekniğidir.

Metnin ön planda olduğu tasarımlar: Okuyucunun dikkatini dağıtmadan, metni rahatça okuyup anlayabileceği tasarımlar bu sene trendler arasında yer alıyor.

Gelişmiş tipografi: Bu sene genel olarak hakim olan görüş kullanıcının dikkatini metnin içeriğine çekmek olduğundan tipografide de bunun etkilerini göreceğiz. Web sitesinde yer alan metinleri oluşturan harflerin büyük ve kalın puntolarla, dekoratif şekillerle yazılması bunun en açık örneğidir.

Rahat kullanım: Ziyaretçinin sitede bulunan içeriğe rahat bir şekilde ulaşabilmesi, sitenin rahat kullanım imkanı sunması önem kazanmaktadır.

Kullanılan cihaza duyarlı web site tasarımı: Web sitesine girmek için kullanılan cihazın telefon, tablet veya bilgisayar olmasına duyarlı olarak ayarlanan ve kullanılan cihaza göre simgeleri büyüyen ya da küçülen özelliğe sahip tasarımlar bu sene de trendler arasında yer almaktadır.

İllüstrasyonlar ve animasyonlar: 2016 yılının son demlerinde birçok firma tarafından kullanılması 2017’de de sıkça karşılaşacağımızı müjdelemişti. Genelde arka planda yer alan bu tarz videoların ve görsellerin kısa olması, ziyaretçinin metne olan ilgisini dağıtmaması gerekir.

Fotoğraflar: Tasarlanan sitelerde yer alan görsellerin ve fotoğrafların oldukça büyük olması geçen senelerden bu yana alışageldiğimiz bir trenddir.

Renk çeşitliliği ve canlılık: 2016 yılında web sitesi tasarımında yeni bir akım olan canlı ve farklı tonlarda renk kullanımı sosyal medya platformlarında da sıkça rastladığımız bir durumdur. Bu sene de bu trend çokça karşımıza çıkacaktır. Ayrıca beyaz ve aydınlık siteler yerini koyu ve tek renkli sitelere bırakmaktadır.

Kullanıcı kontrolü: Web sitesinin standart bir kalıp kullanmak yerine farklı ziyaretçi gruplarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlanmasıdır. Burada kullanıcı hangi gruba dahil ise o gruba ait bölüme ulaşabilecek ve içeriğe erişim konusunda kontrol kullanıcıda olacaktır. Bu trendle bir anlamda site kişiselleştirilmiş olmaktadır.

Tek sayfadan oluşan tasarımlar: Genelde kişisel siteler ve kurumsal şirket sitelerinde kullanılan tasarımdır. Bu tarz tasarımlarda web sayfası farklı bölümlere ayrılır.

Gerçekçilik hissi: Sitede yer alan içeriğin üç boyutlu görseller kullanılarak ziyaretçiye gerçekçi izlenim verilerek aktarılmasıdır. Skeuomorphizm bu düşüncenin teknik adıdır.

Kaydırma (scroll ): Tek sayfadan oluşan tasarımların ziyaretçilerden beğeni alması kaydırma problemi olmayan mobil cihazlar için oldukça kullanışlı olmuştur. Flat tasarımların oldukça revaçta olduğu bu sene kaydırmalı web sitelerinin sayısı çoğalacak gibi duruyor.

Daha az menü: Sadelik, basitlik ve kolay kullanımın hakim olmasıyla birlikte gereksiz olanların gizlenmesi web tasarımında işlevselliğin de önemini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca telefon gibi küçük ekranlı cihazlar için menü karmaşası sona ermektedir.

Hikâyeleştirme: Ziyaretçilerin web sitesinde daha uzun süre vakit geçirmesi ve kullanıcıdan geri dönüşlerin alınabilmesi bu tekniğin tutulmasını sağlamıştır. Geçen senenin sonlarında ortaya çıkan bu teknik tasarımcıların vazgeçilmez tekniklerinden olmuştur.